Sklep internetowy:

Odszukaj nas na:

Stycznikowe przełączniki Gwiazda-Trójkąt RGT-xx/x

 

Przełącznik gwiazda-trójkąt zmniejsza trzykrotnie prąd rozruchowy silnika. Stosujemy go w celu zmniejszenia prądu pobieranego z sieci podczas rozruchu. Uzwojenie stojana łączone jest w gwiazdę tylko na czas rozruchu. Wówczas spadki napięć w instalacji są trzykrotnie mniejsze niż w przypadku rozruchów bezpośrednich. Ponieważ moment rozruchowy również jest trzykrotnie mniejszy, dlatego rozrusznik stosujemy, gdy rozruch odbywa się przy niewielkim obciążeniu – rozruch lekki. Ponadto rozrusznik stosujemy do uruchamiania silników średnich mocy oraz silników, które standardowo podczas ciągłej pracy pracują z uzwojeniami połączonymi w trójkąt.

Oferujemy rozruszniki w formie

  • Wersja A – elementów do montażu przez klienta . W skład zestawu wchodzą tylko aparaty elektryczne potrzebne do zmontowania układu – styczniki -3 szt, przekaźnik termiczny, sterownik gwiazda – trójkąt, czujnik zaniku fazy.
  • Wersja B – zmontowane (wykonane połączenia elektryczne) na szynie TH35 lub płycie montażowej. W skład zmontowanego zestawu wchodzą dodatkowo złączki do podłączenia zasilania (5 szt. ), uzwojeń silnika (6 szt.) i przycisków sterowniczych (3 szt.)
  • Wersja C – układ zmontowany i umieszczony w obudowie z przyciskami sterowniczymi. Układ przygotowany do podłączenia zasilania i uzwojeń silnika. Zamontowane przyciski START-STOP oraz lampka kontrolna. Obudowa standardowa z poliwęglanu lub ABS. Stopień ochrony IP56.
  • Wersja D – wykonania specjalne wg uzgodnień z klientem np.
    • dodatkowe zabezpieczenie przed spadkiem napięcia w dowolnej fazie,
    • kontrola kierunku wirowania silnika,
    • kontrola styków stycznika głównego,
    • regulowana asymetria zasilania
    • rozruch sprężarek z podnoszeniem zaworów,
    • przyciski sterownicze umieszczone w kasecie sterowniczej.

Sposób oznaczania produktów – RGT-xx/x.

xx – moc silnika w kW. Moce od:  5,5 kW; 7,5 kW; 11 kW; 15 kW; 18,5 kW; 22kW; 30kW;  – pobierz DTR rozruszniki gwiazda-trójkat

x – Wersja rozrusznika. W przypadku wybrania wersji D należy sprecyzować wymagania. Po wykonaniu wyceny oferta zostanie złożona zamawiającemu.

Standardowo układy posiadają wbudowane zabezpieczenie przed przeciążeniem (termik) oraz czujnik zaniku fazy który zabezpiecza silnik przed przegrzaniem spowodowanym zanikiem fazy. Próg asymetrii jest ustawiony na stałą wartość 70V.
Oferujemy układy stycznikowe przełącznika gwiazda trójkąt dla silników o mocach od 5,5 kW do 132 kW w obudowie IP56, szafie metalowej IP56,  zmontowane na szynie TH35  lub  na płycie stalowej IP00.

Układ składa się z trzech styczników powietrznych dobranych odpowiednio do mocy silnika oraz przekaźnika termicznego MT jako zabezpieczenie przeciążeniowe.  Za pomocą  2 styków pomocniczych rozwiernych realizowana jest tzw. blokada elektryczna która uniemożliwia jednoczesne załączenie dwóch styczników Y i ∆. Sterowanie odbywa się za pomocą przekaźnika czasowego gwiazda-trójkąt MTR17-TTZ-U240-216. Przekaźnik przeciążeniowy MT umieszczony jest w przewodach silnikowych tzn. w przewodach dochodzących do zacisków silnika U1,V1,W1 lub V2,U2,W2  a nie sieciowych. W takim połączeniu przekaźnik jest czynny również w układzie gwiazdy ponieważ jest włączony szeregowo z uzwojeniem silnika. Przez przekaźnik, czasie normalnej pracy przy pełnym obciążeniu, przepływa prąd o wartości  0,58 prądu znamionowego silnika i tak obliczoną wartość należy nastawić na przekaźniku termicznym. Układ jest wyposażony w czujnik zaniku fazy MSM17-S3A-A230-105-G z sygnalizacją optyczną obecności faz. Próg zadziałania tego czujnika jest stały i wynosi 50% napięcia fazowego. Oznacza to że przy spadku napięcia w dowolnej fazie poniżej 125V czujnik wyłączy stycznik główny. Jest to zabezpieczenie przed zanikiem lub asymetrią faz. W wykonaniach specjalnych proponujemy bardziej  zaawansowany system zabezpieczenia silnika przed przegrzaniem – przekaźniki nadzorcze MMR17-PDC-A230-108.
Na życzenie klienta dobieramy i montujemy zabezpieczenie zwarciowe w miejsce zacisków do przyłączenia zasilania.

W sklepie internetowym są dostępne podstawowe wykonania dostępne z magazynu.

Zamów w e-sklepie

Zamów na allegro

Złóż zamówienie pocztą elektroniczną

e-sklep2 logo-allegro

 

 

Znamionowa moc silnika od 5,5 kw do 132 kW
Napięcie zasilania 400/230 VAC 50-60 HZ
Funkcja Układ rozruchowy gwiazda – trójkąt
Zabezpieczenie termiczne (termik) TAK – dobrane do mocy silnika
Zabezpieczenie przed zanikiem fazy TAK
Kontrola kierunku wirowania  silnika TAK – opcja
Pomiar asymetrii napięcia zasilania TAK – opcja
Kontrola styków stycznika głównego TAK – opcja
Temperatura otoczenia -20°C …. +55°C
Przyłącza Zaciski śrubowe dobrane do mocy silnik
Montaż Na szynie TH 35 lub w obudowie

 

Karta katalogowa przekaźnika MTR17-TTZ-U240-216
Dokumentacja Techniczno-Ruchowa rozruszników gwiazda-trójkąt
 Deklaracja zgodności przekaźnika MTR17-TTZ-U240-216

 

Dystrybucja

Dołącz do nas. Dobry Czas Sp. z o.o. zaprasza do współpracy podmioty gospodarcze i osoby fizyczne które chcą współpracować na określonych przez obie strony zasadach. Prześlij swoje dane lub list motywacyjny z propozycją współpracy na adres
biuro@dobry-czas.pl

Przekaźniki interfejsowe (sprzęgające)

Przekaźniki sprzęgające (interfejsowe) dzięki szerokiemu zakresowi napięcia od 9V do 240V AC/DC są absolutnie unikalne w porównaniu do innych produktów oferowanych na rynku. Stosowane są do sprzęgania obwodów wejściowych  Wyposażone są w 1, 2 lub 3 styki NO/NC o obciążalności prądowej  16 A dla styków 1NO/NC i  8 A dla styków 2NO/NC oraz 3NO/NC. W ofercie są wersje  z pozłacanymi stykami  dla małych prądów sygnałowych oraz wersje ze stykami przeznaczonymi do współpracy z odbiornikami o dużym prądzie startowym np. świetlówki LED, transformatory elektroniczne, lampy wyładowcze. Idealny do serwisu.

zobacz więcej

Monitoring parametrów zasilania

W każdej firmie istotne znaczenie mają koszty związane z eksploatacją urządzeń elektrycznych. Są to zarówno koszty zużytej energii elektrycznej jak również koszty uszkodzeń i awarii urządzeń elektrycznych . Koszt naprawy silnika, który wskutek przegrzewania się uległ uszkodzeniu, to nie tylko koszt nowego silnika ale również koszty przestoju linii technologicznej.
Bardzo duży wpływ na koszty zużytej energii elektrycznej oraz trwałość i bezawaryjność pracy urządzeń elektrycznych, a w szczególności silników elektrycznych, ma jakość energii elektrycznej.

zobacz więcej
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informację o nowościach i promocjach