Sklep internetowy:

Odszukaj nas na:

Sterownik do układów gwiazda – trójkąt MTR17-TTZ-U240-216

Sterownik czasowy GOTI  gwiazda -trójkąt MTR17-TTZ-U240-216 służy do sterowania stycznikami w układzie do rozruchu silnika elektrycznego trójfazowego. Posiada wbudowany układ dwóch przekaźników elektromagnetycznych które sterują bezpośrednio stycznikami połączenia uzwojeń silnika w gwiazdę i trójkąt. Eliminuje to możliwość jednoczesnego załączenia stycznika gwiazdy i stycznika trójkąta.
W sterowniku istnieje możliwość nastawy czasy pracy w układzie GWIAZDA oraz czasu przełączenia pomiędzy układem GWIAZDA a układem TRÓJKĄT.
Po podaniu napięcia zasilającego następuje załączenie przekaźnika gwiazdy – styki 25-28 zwarte-  na czas T1. Po upływie czasu T1 przekaźnik gwiazdy zostaje wyłączony – styki 25-28 – rozwarte. Następnie rozpoczyna się odmierzanie czasu T2, w trakcie którego oba przekaźniki 1. Rozpoczęcie kolejnego cyklu możliwe jest po wyłączeniu i ponownym podaniu napięcia zasilającego.
Sterownik gwiazda-trójkąt przeznaczony jest do zastosowań w układach automatyki i sterowania. Uniwersalny zasilacz pozwala na podłączenie układu do dowolnego źródła zasilania AC lub DC o napięciu od 12 do 240V. Dzięki zastosowaniu procesora przekaźnik cechuje wysoka stabilność odmierzanego czasu. Stan przekaźnika oraz informacja o odmierzaniu czasu wskazywana jest przy pomocy dwóch diod LED.
Rozruch silnika z przełącznikiem GWIAZDA-TRÓJKĄT stosowany jest w celu niedopuszczenie do spadków napięcia w sieci spowodowanego duzym krótkotrwałym przeciążeniem. Silniki indukcyjne z uzwojeniem połączonym w TRÓJKĄT w chwili rozruchu pobierają bardzo duży prąd, dochodzący do 8-krotnej wartości prądu znamionowego. Tak duży prąd powoduje znaczne spadki napięcia w liniach zasilających silnik. Zmniejsza to moment rozruchowy silnika praz zakłóca pracę innych odbiorników w sieci z której zasilany jest silnik.
Stosując przy rozruchu połączenie uzwojenia w GWIAZDĘ zmniejszamy prąd rozruchowy  3-krotnie. Oczywiście jest to równoznaczne ze zmniejszeniem momentu rozruchowego dlatego ten typ rozruchu stosuje się dla rozruchu silnika nieobciążonego.
Silniki mniejszej mocy są przełączane za pomocą przełączników mechanicznych, natomiast silniki większych mocy wymagają przełącznika stycznikowego, czyli specjalnego układu styczników umożliwiającego płynne i bezpieczne przełączenie.
Do sterowania takimi układami stycznikowymi można stosować przełączniki czasowe. Z funkcją – opóźnione załączenie. Nie jest to rozwiązanie „bezpieczne” – możemy tu mówić o „hazardzie” tzn że nie ma pewności, że stycznik układu GWIAZDY zdąży „rozłączyć” przed załączeniem stycznika układu TRÓJKĄTA. Rozłączenie to również wygaszeniu łuku elektrycznego jaki powstaje przy rozłączaniu obwodu z cewką uzwojenia silnika. Często dochodzi wtedy do zwarcia.
Bardzo ważny jest również czas rozruchu i odpowiedni moment na przełączenie z układu GWIAZDY na układ TRÓJKĄTA. Nastąpić to powinno, gdy silnik osiągnie prędkość obrotową bliską prędkości znamionowej. Jeżeli stanie się to wcześniej prąd rozruchowy znacznie wzrośnie. Przy właściwym czasie rozruchu wzrost ten jest minimalny.

Przekaźnik rozruchowy gwiazda-trójkąt (TZ) – po podaniu napięcia zasilającego następuje załączenie przekaźnika gwiazdy na czas T1. Następnie rozpoczyna się odmierzanie czasu T2, w trakcie którego oba przekaźniki wykonawcze pozostają w stanie wyłączenia. Po upływie czasu T2 przekaźnik trójkąta zostaje załączony na stałe. Rozpoczęcie kolejnego cyklu możliwe jest po wyłączeniu i ponownym podaniu napięcia zasilającego.

Schemat podłączenia przekaźnika czasowego

Widok panelu czołowego

Zamów w e-sklepie

Zamów na allegro

Złóż zamówienie pocztą elektroniczną

e-sklep2 logo-allegro

 

 

 

Napięcie znamionowe zasilania uniwersalne  od 9 V AC/DC do 240 V AC/DC
Ilość i rodzaj zestyków 2P – 2zestyk i przełączane – 2NO/NC
Znamionowe obciążenie styków AC1 – 12 A/250 V AC
Maksymalne obciążenie styków AC1 – 16 A/250 V AC
Maksymalne napięcie zestyków AC – 400V, DC-300V
 Znamionowe napięcie izolacji 250 V
 Kategoria przepięciowa III
Napięcie probiercze wej-wyj 4 000 V AC
Napięcie probiercze przerwa zestykowa 1 000 V AC
Zakres nastawy czasów 0,1 s…..100 h
Minimalny czas trwania impulsu AC≥90ms; DC≥45ms
Temperatura otoczenia -20°C …. +55°C
Przyłącza Zaciski śrubowe max 2,5 mm²
Montaż Na szynie TH 35

 

Dystrybucja

Dołącz do nas. Dobry Czas Sp. z o.o. zaprasza do współpracy podmioty gospodarcze i osoby fizyczne które chcą współpracować na określonych przez obie strony zasadach. Prześlij swoje dane lub list motywacyjny z propozycją współpracy na adres
biuro@dobry-czas.pl

Przekaźniki interfejsowe (sprzęgające)

Przekaźniki sprzęgające (interfejsowe) dzięki szerokiemu zakresowi napięcia od 9V do 240V AC/DC są absolutnie unikalne w porównaniu do innych produktów oferowanych na rynku. Stosowane są do sprzęgania obwodów wejściowych  Wyposażone są w 1, 2 lub 3 styki NO/NC o obciążalności prądowej  16 A dla styków 1NO/NC i  8 A dla styków 2NO/NC oraz 3NO/NC. W ofercie są wersje  z pozłacanymi stykami  dla małych prądów sygnałowych oraz wersje ze stykami przeznaczonymi do współpracy z odbiornikami o dużym prądzie startowym np. świetlówki LED, transformatory elektroniczne, lampy wyładowcze. Idealny do serwisu.

zobacz więcej

Monitoring parametrów zasilania

W każdej firmie istotne znaczenie mają koszty związane z eksploatacją urządzeń elektrycznych. Są to zarówno koszty zużytej energii elektrycznej jak również koszty uszkodzeń i awarii urządzeń elektrycznych . Koszt naprawy silnika, który wskutek przegrzewania się uległ uszkodzeniu, to nie tylko koszt nowego silnika ale również koszty przestoju linii technologicznej.
Bardzo duży wpływ na koszty zużytej energii elektrycznej oraz trwałość i bezawaryjność pracy urządzeń elektrycznych, a w szczególności silników elektrycznych, ma jakość energii elektrycznej.

zobacz więcej
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informację o nowościach i promocjach